22.2.2020, Mirka

Ambasádorka Dara Rolins
o čítaní

Dara Rolins je ambasádorkou Noci s Andersenom na Slovensku. Porozprávali sme sa s ňou o čítaní, knižniciach ale aj o tom, či pozná Noc s Andersenom … 

Počuli ste predtým (ako sme Vás oslovili) o Noci s Andersenom?


Samozrejme! Je to taká udalosť, ktorá pre mňa nie je ničím novým. Mám 11 ročnú dcéru, a ešte mám v živej pamäti, keď s tým prišla prvýkrát zo školy. Už vtedy mi to prišlo ako dokonalý nápad, ktorý som podporila. Viem, že vtedy vlastne mali prísť do školy s knižkou a v pyžamku, a dokonca jeden rok v škole aj prespávali.

Čítali ste knižky, keď ste boli malá?


Čítala som knižky vždy, bol to jeden zdroj zábavy. A spoľahlivý. Vediem k tomu aj moju Lauru a mám veľkú radosť, že ju do čítania nemusím nútiť, ale že sa to pre ňu stalo úplnou samozrejmosťou. A už niekoľkokrát sa mi stalo, keď idem večer skontrolovať, či má vypnutú lampičku a spí, že som ju pristihla ako zaklapla knižku. Takže vlastne ju za to ani nekarhám, ale viac menej mám z toho vždy radosť.

Čo by ste robili v knižnici, ak by ste tam zostali zamknutá na noc?

Smiech… Asi by som prečítala všetky knižky, ktoré sú v knižnici, aby som nejakým
spôsobom zabila čas.

Vediete Lauru ku knižkám? Čítate jej, alebo chodíte spolu do knižnice? Máte nejaké čitateľské rituály alebo čitateľský kútik?

Laura číta sama, ale pravdou je, že veľmi často číta ona mne. Máme skôr taký rituál, že niekoľkokrát v týždni prespávam u nej v jej izbičke. Laura má takú veľkú posteľ hneď vedľa knižnice, takže stačí iba v leže natiahnuť rúčku a vybrať si knihu. Naším rituálom je, že vždy pred tým, než v jej izbičke zaspíme a zhasneme, tak mi Laura prečíta nejakú kapitolu, dve, tri (podľa toho, ako neskoro ideme spať, alebo aké pútavé je čítanie). A na to sa veľmi teším a tohto zvyku sa nehodláme vzdať ani v budúcnosti.

Aký je váš alebo Laurin najobľúbenejší knižný hrdina/ hrdinka?

Musím povedať, že ich je viac. A pretože nechcem teraz úplne pátrať v pamäti, tak aktuálne je to Mimoňka a teda Denník Mimoňky, ktorý už po niekoľkýkrát Laura číta. Teraz dočítala Stephena Kinga - Cyntoryn zvieratiek. Denník Mimoňky je taká odľahčená téma a k nej sa vracia často a rada a zrovna včera mi
z neho čítala.

Prečo je podľa vás čítanie cool?


No tak v prvom rade to samozrejme rozširuje slovnú zásobu. Ďalej vylaďuje gramatiku, tak nejak prirodzene vlastne vzdeláva, učí a usmerňuje, a to si myslím, že je skvelé. A navyše, v mnohý prípadoch ide o veľmi zaujímavé príbehy, ktoré môžu navyše podporiť a obohatiť fantáziu


V jedenástich rokoch ste naspievali pesničku Pán Andersen. Poznáte jeho rozprávky?

Hansa Christiana Andersena mám v živej pamäti, pretože áno, spievala som o ňom pesničku, ale pamätám si z detstva aj jeho knižky a príbehy. Jediné, čo mi na ňom vždy trochu vadilo je, že na môj vkus bol vždy trochu depresívny a bolo tam veľa smutných momentov. Ale zase asi to má niečo do seba, lebo takto možno aj to dieťa vyzbrojí a pripraví na to, že život nie je len o úsmevoch a radosti či šťastí, ale že celkom prirodzene do neho patria aj slzy.

Chceli by ste niečo odkázať na záver čitateľom? Alebo deťom, ktoré budú nocovať?

Chcela by som povedať, že keby som mala toľko rokov ako oni, tak by som okamžite zobrala pyžamko a perinku a pribehla k nim do knižnice, pretože mi to príde ako super, cool vzrúšo a prajem im, nech majú zábavu príjemne spojenú s tak veľkodušnou myšlienkou, akou je čítanie kníh.

© Copyright 2023 SSKK