Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena
(2. 4. 1805 – 4. 8. 1875). Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy.
Podujatie po prvýkrát zorganizovali knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková
v Uherskom Hradišti v roku 2000, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 20 rokov sa
z pôvodne komorného podujatia stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku a Taliansku.
Na Slovensku Noc s Andersenom od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Koná sa vo všetkých regiónoch Slovenska a každoročne priberá väčší počet nielen verejných a školských knižníc, ale aj základných a materských škôl, centier voľného času, detských domovov a ďalších výchovno-vzdelávacích a kultúrnych zariadení.
Počas Noci s Andersenom strávia deti nezabudnuteľnú noc v knižnici plnú čítania, zábavy, dobrodružstiev a súťaží. Zážitky z knižníc im pomôžu nadobudnúť pozitívny vzťah k čítaniu, ku knižniciam a kultúrnemu a zmysluplnému tráveniu voľného času. Každá knižnica pripravuje pre deti originálny kultúrny program za účasti spisovateľov, hercov, majstrov ľudových remesiel. Rozprávky deťom často čítajú nielen knihovníci, ale aj herci, starostovia, či primátori.